Ale pojďme zpátky k výzvě, kterou před brněnskou pobočku Aricomy, tehdy Autocontu, postavila jiná technologická společnost z regionu – gigant RedHat, jenž potřeboval svoji serverovnu s nejrůznějšími druhy hardwaru přestěhovat během čtrnácti dnů z jedné lokality do druhé.
„Už ve chvíli, kdy jsem zjistil, že na celý přesun budeme mít jen dva týdny, mi v hlavě začaly blikat červené kontrolky. Protože bylo jasné, že nebude prostor na jakoukoli improvizaci. Naštěstí jsme udělali všechno možné v předstihu. U zákazníka jsme si zajistili přístup do serverovny dříve, abychom si mohli zmapovat, odkud a kam které kabely vedou. Ale spojili jsme se také například s výtahovou firmou v nových kancelářích, aby její technici byli připraveni do hodiny přijet. A vyplatilo se to, protože se výtah skutečně v jednu chvíli zaseknul,“ popisuje Jiří Veselý.
Třikrát měř
Okřídlené „dvakrát měř“ zkrátka platí. Protože, kdokoli IT rodeo už absolvoval, dobře ví, že největším problémem jsou právě rozměry dveří, oken a aut. „Pokud vám chybí kabel, není to žádný problém, nový seženete do hodiny. Ale pokud se s racky nevejdete do dodávek nebo se s nimi nevytočíte na schodišti, je to často neřešitelná komplikace,“ dodává.
Spolupráce RedHatu a Aricomy probíhá na trochu jiné úrovni – typicky v rámci softwarových řešení pro státní či veřejné instituce. Tentokrát však oslovil RedHat divizi, která se stará o fyzické stěhování. Proč právě ji? Podle Jiřího Veselého šlo zejména o velikost firmy a komplexnost nabízených služeb. „Naše konkurence obvykle nenabízí celý balík služeb. Jedni umějí hardware, druzí software, třetí logistiku, čtvrtí kabeláže. My jsme díky naší velikosti univerzálním partnerem, který vyřeší všechno a zákazník má jistotu, že to bude na začátku i na konci perfektně fungovat. I proto mi přijde trochu nefér, že jsem byl mezi oceněnými jen já, protože na projektu makal větší tým lidí,“ říká Jiří Veselý.
. Jiří Veselý se stal novým členem Up Clubu.
Velikost firmy je ale také osobním důvodem pro Jiřího Veselého, proč po studiích zakotvil právě v Autocontu. „Vybíral jsem společnost, ve které existuje prostor pro růst. Aricoma je dnes rozkročena mezi státní a veřejný sektor, pokrývá celý segment IT od opravy notebooků po digitální transformaci a stále častěji proniká také na zahraniční trhy.“ Posun do mezinárodních projektů však v nejbližší době neplánuje. I proto, že chystá svatbu s dlouholetou přítelkyní a řeší také vlastní stěhování.
Nejhorší je mít vše na jednom místě
Co je dnes v oblasti serverů vůbec největším trendem? „Pozorovat rozvoj IT je zážitek. Sleduju vývoj superpočítačů, umělé inteligence, optických řešení v oblasti ukládání dat. A pokud dokážeme umělou inteligenci správně a zavčas implementovat do našich řešení, budeme mít v rukou velký trumf směrem do budoucna. Vím, že na tom kolegové momentálně intenzivně pracují. Z druhé strany, v oblasti hardware se toho tolik nemění, v principu všechno běží na stejném železu. Tím největším trendem je pro mě tak rozhodně hyperkonvergovaná infrastruktura – všechno se stlačuje do čím dál menších celků. Co dřív zabralo celý rack, zvládne dnes jeden server. On je ale o to komplikovanější a složitější, člověk musí vědět, jak funguje. Ale o to je náš obor zábavnější,“ říká Jiří Veselý.
A jakou strategii by specialista na servery doporučil firmám při ukládání dat? Není to ani ryzí cloud, ani ryzí on-premise. „Rozhodně bych zvolil určitou formu hybridní strategie, protože mít data u sebe je vždycky nějaká jistota. Ale zároveň riziko, pokud mi zašifrují jednu lokalitu, potřebuju zálohu někde jinde. Základ je mít vše na dvou oddělených místech. Mít to odděleno a zálohovat a zálohovat, protože počet kybernetických útoků opravdu roste prakticky týden co týden,“ uzavírá čerstvý člen Up Clubu Aricomy.