O něčem jiném

Češi chtějí pomáhat, ale musí to být jednoduché. Tak jsme jim to umožnili

7. 1. 2025

Potřeba přizpůsobovat se, řešit kapacity serverů a databází, škálovat. Když se řekne charita, nic z těch předchozích slov si s tím nespojíte. Jenže David Procházka, zakladatel Donia, největší a nejznámější dárcovské platformy v Česku, takhle nepřemýšlí. Právě naopak, o Doniu mluví jako o technologickém nástroji, který zprostředkovává pomoc. V rozhovoru vysvětluje, co všechno jeho fungování obnáší a díky čemu si získalo takovou oblibu. Jemu a jeho týmu se totiž povedlo staré problémy s využitím nových nástrojů řešit daleko efektivněji. 

Na motorce kolem světa za 606 dní

11. 6. 2024

 

65 000 kilometrů, 22 zemí a 606 dní. Motorkář a cestovatel Vojta Lavický se v roce 2016 vydal se svojí tehdejší přítelkyní na životní cestu kolem světa. Díky tomu na vlastní oči viděl zapadlé peruánské vesničky i národní park Huascarán, pastviny s jurtami a divokými koni v Kyrgyzstánu nebo mongolskou měsíční krajinu. Cesta mu mnohokrát ukázala, že všechno zlé je k něčemu dobré a že nejdůležitější na cestování je sebrat odvahu a skutečně odjet.

Časem budeme chránit i díla AI, chce to ale ještě vývoj

13. 12. 2023

 

Přišla nová technologie a spolu s ní spousta nových otázek. Kolikrát jste už tohle zažili? Právnička Petra Dolejšová mnohokrát a zrovna teď neřeší skoro nic jiného než právní aspekty využívání umělé inteligence. „Točíme se kolem otázek, komu výstupy z AI patří, jestli je možné generovat obrázky konkrétních lidí a jestli lze využívat styly, jako je malíř Mucha nebo hrdinové z marvelovských filmů. Všechno z toho je právně celkem jasné, ale ukazuje se, že lidé pořád ještě tápou v podstatě autorského práva,“ zamýšlí se odbornice, podle které nás čeká daleko větší přemýšlení – komu „přišijeme“ odpovědnost za případné prohřešky technologií.

Každý devátý komentář na sítích je nenávistný. Tak jsme to začali řešit

9. 11. 2023

 

Obrazy, které si spojujeme s válkou na Ukrajině, jsou v zásadě tradiční. Tankové brigády, zákopové linie, vojáci odění do maskáčových barev, krev, zranění a zničená města. Ty pravé kořeny války a mocenských sporů ale často ke spatření nejsou. Nemají svou tvář, svoji konkrétní podobu, svůj hmatatelný produkt. Odehrávají se především v našich hlavách a dlouhodobě ovlivňují to, co kolem sebe vidíme a slyšíme. Nebo to, do jakých sociálních skupin nás přiřazuje naše aktivita na internetu společně s pokročilými algoritmy. Právě tady se dokáží jednoduše budit silné emoce, nenávist nebo zloba. A lidé s mocí nebo touhou někoho ovládat to dobře vědí.

Testing Academy dává šanci na lepší práci. Pomohla i Ukrajincům

23. 3. 2023

 

Cesty, jak pomáhat lidem zasaženým válkou na Ukrajině, jsou různé. Za rok od začátku konfliktu si ty svoje našli jednotlivci i firmy. Společnost Cleverlance sáhla po takové, která má dlouhodobý efekt. Před rokem zorganizovala první speciální vydání svojí Testing Academy pro rusky a ukrajinsky mluvící účastníky a od té doby se lidé postižení válkou dostali i do dalších běhů akademie. Dnes už jich díky tomu ve firmě pět pracuje.

Cíl Post Bellum: Dát lidem místo k rozhovoru o moderních dějinách

28. 11. 2022

 

Témeř 13 tisíc pamětníků, skoro sto tisíc fotografií a přes 40 tisíc audio a video klipů. To všechno lze najít v databázi projektu Paměť národa organizace Post Bellum, která od roku 2001 mapuje významné osudy spjaté s moderními českými dějinami. Snaží se sesbírat je, dokud jsou pamětníci naživu, a zároveň jimi obohatit výuku moderní historie, ke které minimálně v začátcích projektu na školách příliš nedocházelo. Dnes už je to podle zakladatele projektu, novináře Mikuláše Kroupy jinak, a proto je na čase dát doteď hlavně online projektu fyzický, „kamenný“ prostor. Týmy spolupracovníků Post Bellum dnes fungují v osmi krajských městech a pořádají zároveň různé akce pro veřejnost. Dnes už se s nimi mohou lidé ztotžňovat v Pardubicích, další taková místa by měla vzniknout v Brně a Olomouci.