Z Česka

Výroby čipů jsme se v Evropě zbavovali, teď ji těžko dostáváme zpět. Ale má to smysl

17. 9. 2024

„Čipový dluh si neseme už někdy od 70. let, Evropa se jejich výroby ráda zbavovala, protože je náročná na vodu i elektřinu. A teď to jen pomalu a těžko doháníme. Přitom čipů, a ještě těch sofistikovanějších než dnes, budeme potřebovat čím dál víc,“ říká Tomáš Pitner, profesor Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a šéf výzkumného centra k situaci, v níž se ocitlo Česko i Evropa. Pomoct v tom mají mimo jiné nedávno avizované investice amerického Onsemi do výroby v Rožnově pod Radhoštěm. Ale v čem přesně?

Nemocniční IT potřebuje injekci. V Jihlavě ukazují, jak ji píchnout

6. 12. 2023

 

Digitalizaci by chtěli všechny. Jsou ale obory a odvětví, kde to s ní jde ještě pomaleji než jinde. Příkladem budiž zdravotnictví: fokus na jiné věci, financování závislé na různých zdrojích a nedostatek kvalifikovaných lidí. To jsou podle Davida Zažímala, náměstka pro informatiku a kybernetickou bezpečnost Nemocnice Jihlava, hlavní důvody, proč to právě v tomto sektoru drhne. Právě „jeho“ nemocnice je ale příkladem toho, co všechno se dá udělat, když se okolnosti sejdou a restrukturalizaci táhne šikovný lídr. V Jihlavě se do ní pustili už někdy před deseti lety a teď se k nim jezdí učit kolegové z celé republiky.

Digitalizace Česka? Jsme opravdu blízko zásadnímu posunu

16. 11. 2023

 

Je přesvědčený, že jeden člověk dokáže změnit stát. Pavel Kolář, ředitel ekonomického odboru Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP), věří, že se mu podaří v příštích měsících nastartovat revoluci ve sdílení agend mezi úřady. Poslední rok a čtvrt pracuje na přelomovém projektu datového propojení pojišťovny se „sociálkou“ – Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pokud se technologické řešení v praxi osvědčí, může významně posunout digitalizaci celé veřejné správy a ulehčit lidem od byrokracie. A pro příznivce štíhlého, digitálního a efektivního státu má vůbec dobré zprávy.

Teď si s AI hrajeme, pojďme ji plně využít

21. 9. 2023

 

Umělá inteligence je budoucnost, slyšíte poslední týdny všude kolem sebe. Lidé z organizace prg.ai to říkají taky. Jenže oni to říkají už několik let, takže teď mají jejich slova o dost větší váhu. Organizace si dala za úkol propojovat vědce, firmy a veřejnou správu, aby mohly technologie spjaté s umělou inteligencí co nejvíc naplnit svůj potenciál. V čem spočívá ten největší a co je potřeba udělat pro jeho zhmotnění, vysvětluje v rozhovoru Lukáš Kačena, který spolek vede. Mimochodem, kdo by se o tom všem rád dozvěděl víc, má možnost. V průběhu října a listopadu se totiž ve čtyřech českých městech konají Dny AI.

Bude díry na dálnicích kontrolovat česká umělá inteligence?

12. 7. 2023

 

Filozofie a matematika mohou mít k sobě výrazně blíže, než by se na první pohled mohlo zdát. A otevřené povídání s Hynkem Cihlářem, který pracuje v týmu VPT4, to jen potvrzuje. Kromě oblasti pokročilé statistiky a neuronových sítí jsme se dotkli i tématu lidských hodnot a rozdílu mezi umělou a lidskou inteligencí. „Jen lidé rozhodnou, jestli v budoucnu u umělé inteligence převáží její kladné, nebo naopak záporné vlastnosti. Je naší povinností neustále pracovat na tom, abychom ji rozvíjeli žádoucím směrem a dokázali včas rozeznávat a hlídat její rizika. V každém případě – bude to šichta,“ říká solution architect, který na začátku roku načal už svoji jednadvacátou sezonu v dresu Aricomy, v minulosti Autocontu.

„Ten náš digitální stát.“ Co brání rychlejší digitalizaci Česka?

28. 4. 2023

 

Stát je snadný terč. Proč v roce 2023 ještě není veškerá komunikace s úřady plně digitální? Proč, když jsou technologie připraveny? Proč, když soukromé firmy digitalizovat své procesy dokážou? Proč, když je naše země líhní šikovných IT odborníků, to u nás není jako v Estonsku? Otázek, které bychom na náš digitální stát měli, je nepřeberné množství. Ale odpovědi bohužel tak jednoduché nejsou, což dokládá i rozhovor s Tomášem Rutrlem, ředitelem týmu Digital v Aricomě. Ten vzešel z někdejší společnosti Komix, jež už od devadesátých let pomáhá státu na různých úrovních „digitalizovat“ – vyvíjí a implementuje informační systémy pro eGovernment či eHealth. A jež je od března roku 2021 součástí největší české IT skupiny Aricoma.

Proč Češi investují do start-upů v Izraeli? V řadě věcí jsou o deset let dál

19. 4. 2023

 

Na světě je jen jedna země, která se rozhodla platit vlastní profesionální cyklistický tým, aby jí dělal cílenou reklamu na jedné z nejsledovanějších sportovních akcí planety. Ale Izrael dobře věděl, co dělá. Protože sousloví „Israel Start-up Nation“, pod kterým tým na Tour de France od roku 2020 jezdí, dokázalo vypálit do paměti fanoušků ze 190 zemí světa jednoduchou asociaci: Izrael rovná se start-up.

Testing Academy dává šanci na lepší práci. Pomohla i Ukrajincům

23. 3. 2023

 

Cesty, jak pomáhat lidem zasaženým válkou na Ukrajině, jsou různé. Za rok od začátku konfliktu si ty svoje našli jednotlivci i firmy. Společnost Cleverlance sáhla po takové, která má dlouhodobý efekt. Před rokem zorganizovala první speciální vydání svojí Testing Academy pro rusky a ukrajinsky mluvící účastníky a od té doby se lidé postižení válkou dostali i do dalších běhů akademie. Dnes už jich díky tomu ve firmě pět pracuje.

Česko.Digital: Kdo je naštvaný, ten stojí o změnu

23. 2. 2023

 

Technologie mají velkou moc měnit svět. Jen se to s nimi musí umět. Česko.Digital se to první snaží už čtyři roky pořád připomínat a tomu druhému co nejvíc pomáhat. Hlavně moderováním tvorby projektů, které technologie využívají, propojováním zadavatelů IT zakázek a těch, kdo na nich pracují, a také šířením konceptu expertního dobrovolnictví. To má totiž podle vedení spolku reprezentovaného Jakubem Nešetřilem a Evou Pavlíkovou potenciál změnit Česko víc než kterýkoliv z jednotlivých nápadů.

Digitální transformaci nezajistí firmy nebo technologie. Musí o ni stát občané

6. 2. 2023

 

Možná už vám to ani nedochází, ale covidová pandemie pomohla zdomácnět řadě technologických řešení. Online videohovory, možnost spravovat soubory kolektivně na dálku a spousta dalších specifických pomůcek pro různé obory. Kam ale pokrok jako by vůbec neodrazil, je státní správa. O digitální transformaci se pořád víc mluví, než kolik se toho děje. Čím to? Právě nad tím se v rozhovoru zamýšlí Milan Sameš, CEO největšího IT hráče na tuzemském trhu Aricoma Group. Digitální transformace je totiž podle něj jen důsledek. Jako první musí dojít na velké legislativní změny a posun v tom, jak přemýšlíme.

Sčítání lidu je akce desetiletí. Logistická i technologická

27. 12. 2022

 

Vzpomínáte ještě na jarní Sčítání lidu v roce 2021? Pravděpodobně ano, není moc větších logistických akcí, které by stát organizoval. Během krátké doby je třeba si doslova sáhnout na každého občana České republiky. Jak obrovský kolos je pro to třeba dát do pohybu, popisují slova Karla Janečka, project managera ve společnosti Aricoma, který měl na starost projekt technologické podpory pro fyzickou část sčítání.

Kdyby naše systémy nefungovaly, lidé vyjdou do ulic

19. 12. 2022

 

Na jaře roku 2021 se k Aricomě přidala společnost KOMIX, která tři desítky let patřila k tomu vůbec nejlepšímu na tuzemském IT trhu. Dnes její experti tvoří obchodní jednotku (business unit, BU) Aricomy nazvanou přiléhavě Digital. Zaměřují se výhradně na vývoj zakázkového softwaru – pro stát, Evropskou unii, ministerstva, ale taky pro Škoda Auto, Nestlé nebo Porsche ČR. „Naše systémy nejsou vidět na první pohled, přesto je v nich každý Čech,“ říká Tomáš Rutrle, ředitel BU Digital. „A kdyby spadly, lidé by vyšli do ulic, protože řeší opravdu zásadní věci,“ dodává s úsměvem člověk, který ve volném čase rád létá.

1 2