Tentokrát neprocházeli žádným výběrovým řízením, jak je v oboru zvykem. Členy konsorcia a českými koordinátory projektu se stali díky zájmu o aktuální technologická témata a tomu, že v nich dokážou prokázat velkou zkušenost.
„Už někdy před třemi lety jsme identifikovali trend týkající se decentralizované identity, já osobně jsem se zabýval kryptoměnami a blockchainem a technologiemi s tím spjatými. A shodou okolností a vývojem stojí evropská digitální identita právě na technologii podobné blockchainu,“ naznačuje Radim Drgáč, který v Aricomě působí na pozici vedoucího divize IAM.
Jako kryptoměny
Evropský projekt, který ve výsledku přenese doklady nebo velkou část úřední komunikace do online světa, má i proto zkratku eWallet. Není to ale úplně peněženka v tom smyslu, jak si ji představujeme nejčastěji, tedy tu fyzickou nabitou doklady a věrnostními kartičkami.
„Klíčové je, že je to identitní digitální peněženka a to slovo identitní je nejdůležitější. Vychází to právě z názvosloví blockchainové infrastruktury, kde uživatelé komunikují se sítí právě prostřednictvím takzvané wallet, nástroje pro správu vlastní identity. V tomto případě se však nebudou posílat bitcoiny, ale osobní data,“ nastiňuje koncept Drgáč. Výsledkem podle něj bude aplikace v mobilním telefonu, která bude fungovat jako trezor, kam si člověk nechá vydat svůj digitální doklad, bude odsud moct odesílat identitní informace, ale nikdo jiný k nim nebude mít přístup.
Než bude „digitální trezor“ k dispozici, bude to ještě chvíli trvat. Vedle sebe ale v rámci projektu European Digital Identity Wallet běží hned několik linií vývoje. Zatímco někteří vývojáři pracují na základu technologie, identifikačním balíčku, jiní už staví konkrétní nadstavbové produkty – digitální občanský nebo řidičský průkaz, možnost vzdálené registrace SIM karty nebo otevření bankovního účtu a také mezinárodně platném receptu na léky do lékáren. To poslední je teď podle Radima Drgáče také úkol českého týmu: „V rámci konsorcia jsme se právě k tomuto úkolu přihlásili a počítáme s tím, že ho budeme pilotovat i ve spolupráci s českým ministerstvem zdravotnictví.“
Radim Drgáč
Pro úřady, firmy i k osobní potřebě
Není to zdaleka první spolupráce s českými úřady, odborníci z této části Aricomy se na ni zaměřují dlouhodobě. Evropský projekt, na kterém pracují, má navíc dosah i do Čech – členské země EU musí zajistit kompatibilitu řešení mezi sebou.
Veřejná sféra a uplatnění nové technologie tvoří v eWalletu jen část přemýšlení expertů. Stejně jako se dnes digitální identita používá pro styk s úřady, chtějí vývojáři unijních i národních digitálních řešení, aby bylo prostupné a využitelné i pro osobní život lidí nebo podnikatele. Jen tak ho totiž lidé budou masivně využívat.
„Úspěch závisí na tom, jestli se zapojí i soukromý sektor. Registrujeme zájem těchto subjektů, debaty probíhají. Cílem je, aby tento ‚trezor‘ fungoval i jako přihlašovací možnost pro vyřizování různých dalších úkonů, třeba jako úložna diplomu z vysoké školy, pro potvrzení o praxi nebo výši příjmu, místo úschovy zdravotnické dokumentace, zkrátka aby to pojalo co největší množství toho, co dnes vídáme jen ve fyzické formě,“ nastiňuje ohromnou škálu možností Radim Drgáč.