Chystá se digitální trezor. Uschová osobní doklady i smlouvy a potvrzení

5. 9. 2023

 

Elektronicky už jde kde co. Objednáte si oběd i potraviny domů, sezení u lékaře nebo obstaráte studium na vysoké škole. Co je zatím pořád hudba budoucnosti, to jsou doklady. Ale ta budoucnost se blíží. Při Evropské komisi vzniklo konsorcium subjektů, které přinesou do dvou let prototyp evropské digitální identity, což je základ pro elektronické doklady, mezinárodně platné recepty na léky nebo řidičský průkaz, který bude platit všude na území Unie. Svůj podíl na dlouho očekávaném posunu mají i experti z Aricomy, kteří se specializují na ověřování identit a autentizace.

Tentokrát neprocházeli žádným výběrovým řízením, jak je v oboru zvykem. Členy konsorcia a českými koordinátory projektu se stali díky zájmu o aktuální technologická témata a tomu, že v nich dokážou prokázat velkou zkušenost.

„Už někdy před třemi lety jsme identifikovali trend týkající se decentralizované identity, já osobně jsem se zabýval kryptoměnami a blockchainem a technologiemi s tím spjatými. A shodou okolností a vývojem stojí evropská digitální identita právě na technologii podobné blockchainu,“ naznačuje Radim Drgáč, který v Aricomě působí na pozici vedoucího divize IAM.

Jako kryptoměny

Evropský projekt, který ve výsledku přenese doklady nebo velkou část úřední komunikace do online světa, má i proto zkratku eWallet. Není to ale úplně peněženka v tom smyslu, jak si ji představujeme nejčastěji, tedy tu fyzickou nabitou doklady a věrnostními kartičkami.

„Klíčové je, že je to identitní digitální peněženka a to slovo identitní je nejdůležitější. Vychází to právě z názvosloví blockchainové infrastruktury, kde uživatelé komunikují se sítí právě prostřednictvím takzvané wallet, nástroje pro správu vlastní identity. V tomto případě se však nebudou posílat bitcoiny, ale osobní data,“ nastiňuje koncept Drgáč. Výsledkem podle něj bude aplikace v mobilním telefonu, která bude fungovat jako trezor, kam si člověk nechá vydat svůj digitální doklad, bude odsud moct odesílat identitní informace, ale nikdo jiný k nim nebude mít přístup.

Než bude „digitální trezor“ k dispozici, bude to ještě chvíli trvat. Vedle sebe ale v rámci projektu European Digital Identity Wallet běží hned několik linií vývoje. Zatímco někteří vývojáři pracují na základu technologie, identifikačním balíčku, jiní už staví konkrétní nadstavbové produkty – digitální občanský nebo řidičský průkaz, možnost vzdálené registrace SIM karty nebo otevření bankovního účtu a také mezinárodně platném receptu na léky do lékáren. To poslední je teď podle Radima Drgáče také úkol českého týmu: „V rámci konsorcia jsme se právě k tomuto úkolu přihlásili a počítáme s tím, že ho budeme pilotovat i ve spolupráci s českým ministerstvem zdravotnictví.“

Radim-Drgac-Aricoma.JPGRadim Drgáč

Pro úřady, firmy i k osobní potřebě

Není to zdaleka první spolupráce s českými úřady, odborníci z této části Aricomy se na ni zaměřují dlouhodobě. Evropský projekt, na kterém pracují, má navíc dosah i do Čech – členské země EU musí zajistit kompatibilitu řešení mezi sebou.

Veřejná sféra a uplatnění nové technologie tvoří v eWalletu jen část přemýšlení expertů. Stejně jako se dnes digitální identita používá pro styk s úřady, chtějí vývojáři unijních i národních digitálních řešení, aby bylo prostupné a využitelné i pro osobní život lidí nebo podnikatele. Jen tak ho totiž lidé budou masivně využívat.

„Úspěch závisí na tom, jestli se zapojí i soukromý sektor. Registrujeme zájem těchto subjektů, debaty probíhají. Cílem je, aby tento ‚trezor‘ fungoval i jako přihlašovací možnost pro vyřizování různých dalších úkonů, třeba jako úložna diplomu z vysoké školy, pro potvrzení o praxi nebo výši příjmu, místo úschovy zdravotnické dokumentace, zkrátka aby to pojalo co největší množství toho, co dnes vídáme jen ve fyzické formě,“ nastiňuje ohromnou škálu možností Radim Drgáč.

„Názvosloví vychází z blockchainové infrastruktury, kde uživatelé komunikují se sítí právě prostřednictvím takzvané wallet, nástroje pro správu vlastní identity. V tomto případě se však nebudou posílat bitcoiny, ale osobní data.“

Paula Januskiewicz: Rozumět infrastruktuře není totéž jako na ni umět útočit

31. 7. 2024

Množství kybernetických útoků nebude menší. Smiřme se s tím a braňme se. I tak by se dala shrnout slova Pauly Januszkiewicz, polské kyberbezpečnostní expertky, která na jaře vystoupila na Security 2024, výroční konferenci Aricomy věnované právě trendům v oblasti IT bezpečnosti. Januskiewicz, jejíž společnost CQURE už má po světě čtyři pobočky, mluvila o tom, proč firmy a instituce neumí útokům odolávat, jak získat víc odborníků i kam obor směřuje.

Evropa bez hranic potřebuje ochránce. Zrodila se jeho nová generace

26. 7. 2023

 

Starší generace si to budou pamatovat. Dlouhé kolony na hranicích, občas chvilka nervozity, když strážník lustruje doklady příliš dlouho. Se vstupem Česka do Evropské unie kontroly na hranicích členských zemí padly. To ale neznamená, že hranice nejsou chráněné. Právě naopak. Léta funguje například Schengenský informační systém (SIS) a posledních pár týdnů i jeho nová generace, která tvoří jeden z virtuálních štítů vnějších i vnitřních hranic Unie. Jejich obrana je čím dál sofistikovanější, děje se kontinuálně na pozadí a už teď existují plány na její další vylepšení. Na tom všem se podílí i specialisté z Aricomy.

Nabízím mimořádné byznysové dobrodružství. Přesto hledám lidi těžko

3. 4. 2023

 

Když na začátku letošního roku britská komise definitivně stvrdila, že skupina KKCG smí převzít provozovatele britské národní loterie – tradiční společnost v tradičně mimořádně konzervativní zemi – jako by se pomyslně definitivně potvrdilo také to, že český byznys už se dokázal vymanit ze škatulky rozvíjející se ekonomiky z Východu a může rozehrávat vyrovnané partie s těmi nejlepšími na evropské či globální scéně.