Kdyby naše systémy nefungovaly, lidé vyjdou do ulic

19. 12. 2022

 

Na jaře roku 2021 se k Aricomě přidala společnost KOMIX, která tři desítky let patřila k tomu vůbec nejlepšímu na tuzemském IT trhu. Dnes její experti tvoří obchodní jednotku (business unit, BU) Aricomy nazvanou přiléhavě Digital. Zaměřují se výhradně na vývoj zakázkového softwaru – pro stát, Evropskou unii, ministerstva, ale taky pro Škoda Auto, Nestlé nebo Porsche ČR. „Naše systémy nejsou vidět na první pohled, přesto je v nich každý Čech,“ říká Tomáš Rutrle, ředitel BU Digital. „A kdyby spadly, lidé by vyšli do ulic, protože řeší opravdu zásadní věci,“ dodává s úsměvem člověk, který ve volném čase rád létá.

Vstupem pod křídla Aricomy získal jeho tým globálnější ambice. „S oblibou říkám, že jsme vstoupili do období Komix 4.0. Začínali jsme v devadesátých letech s unixovými operačními systémy a databázemi Informix a poměrně brzy jsme získali zajímavé klienty z řad zdravotních pojišťoven, magistrátu, ministerstev.

Na přelomu tisíciletí jsme se na krátký čas ocitli v německých rukou, ale jen do chvíle, než praskla ‚dotcomová bublina‘. Pak si společníci přebrali společnost zpátky a začali se hodně zabývat světem systémových integrací, infrastruktury nebo bezpečnosti. Od roku 2013, kdy jsem převzal podíl po Petru Kučerovi, jsme se rozhodli, že se budeme soustředit výhradně na softwarový vývoj,“ přibližuje předchozí fáze společnosti Tomáš Rutrle.

SYSTÉMY, NA KTERÝCH ZÁLEŽÍ

Soudě podle čísel to byla skvělá sázka. Firma totiž dokázala znásobit více než třikrát roční obrat a znásobila počet zaměstnanců. „Děláme systémy, na kterých záleží. Ty, jež si nemohou dovolit výpadek,“ vysvětluje Tomáš Rutrle. Patří mezi ně evidence obyvatel pro ministerstvo vnitra, údaje o narozených, úmrtích, sňatcích, rozvodech i stěhování. Schengenský informační systém, v němž policie schengenských států sdílí informace o pohřešovaných a hledaných lidech, ukradených autech, lodích a letadlech nebo uměleckých předmětech. Pro Českou správu sociálního zabezpečení připravila projekt eNeschopenky, který byl v dubnu 2022 vyhodnocen IT projektem roku v České republice. „Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by nemocenské, nefungovaly matriky. Některé chyby v nich by nejspíš přiměly lidi, aby vyrazili do ulic. Proto máme zodpovědnost přímo ve své DNA,“ říká Tomáš Rutrle.

Hned ale dodává, že státní správa už dnes tvoří jen asi 45 % celkového obratu společnosti. Situace se začala hodně měnit s příchodem koncernu Škoda Auto do portfolia. „Projekty pro státní správu jsou zásadní, ale z technologického hlediska jsou v některých ohledech trochu staromódní a očekává se od nich především funkčnost. V rámci našich projektů pro Škodu, na kterých dnes dělá už více než stovka našich lidí, pracujeme v cloudu, vývoj je často agilní a výsledné řešení jsou modernější a působivější,“ popisuje spolupráci s legendárním výrobcem automobilů Tomáš Rutrle.

VELKÁ OČEKÁVÁNÍ

„Evropský či světový rozměr je pro nás další výzva, pro níž Aricomě přinášíme solidní kompetenci při realizaci velkých softwarových projektů. Nikoli pouze v podobě teamleasingového nebo bodyleasingového obchodování, ale skutečně velkého projektového byznysu,“ uzavírá Tomáš Rutrle.

„Všechno jsou to systémy, jež musí fungovat bez chyb. Pokud by s nimi byla potíž, nebyl by možný volný pohyb osob po Evropské unii, mámy by nedostaly příspěvek na péči o dítě, kolabovaly by mzdy.“

Budoucnost AI? Jazykové modely na principu ChatGPT pro firmy

22. 11. 2024

Velmi pravděpodobně už to znáte a slovo „promptovat“ vám není cizí. Používání nástrojů generativní umělé inteligence za poslední měsíce zmasovělo, nejde je ale využít všude. Citlivá firemní data do těch veřejně dostupných nepatří. A tak se hledají způsoby, jak vytvořit chráněné systémy, které umožní analýzu a generování informací bez úniků dat. Pracuje na tom i specializovaný tým Aricomy, jež se proto spojil i s matematickým ústavem Vysokého učení technického v Brně.

Výroby čipů jsme se v Evropě zbavovali, teď ji těžko dostáváme zpět. Ale má to smysl

17. 9. 2024

„Čipový dluh si neseme už někdy od 70. let, Evropa se jejich výroby ráda zbavovala, protože je náročná na vodu i elektřinu. A teď to jen pomalu a těžko doháníme. Přitom čipů, a ještě těch sofistikovanějších než dnes, budeme potřebovat čím dál víc,“ říká Tomáš Pitner, profesor Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a šéf výzkumného centra k situaci, v níž se ocitlo Česko i Evropa. Pomoct v tom mají mimo jiné nedávno avizované investice amerického Onsemi do výroby v Rožnově pod Radhoštěm. Ale v čem přesně?

Paula Januskiewicz: Rozumět infrastruktuře není totéž jako na ni umět útočit

31. 7. 2024

Množství kybernetických útoků nebude menší. Smiřme se s tím a braňme se. I tak by se dala shrnout slova Pauly Januszkiewicz, polské kyberbezpečnostní expertky, která na jaře vystoupila na Security 2024, výroční konferenci Aricomy věnované právě trendům v oblasti IT bezpečnosti. Januskiewicz, jejíž společnost CQURE už má po světě čtyři pobočky, mluvila o tom, proč firmy a instituce neumí útokům odolávat, jak získat víc odborníků i kam obor směřuje.