Vyhýbáme se mikromanagementu. I díky tomu dobří lidé neodchází

19. 1. 2023

 

Od samého začátku jsme se snažili poskytovat a pěstovat pozitivní a přátelskou atmosféru. To vám sice řekne každá společnost, ale my skutečně neustále pátráme po zpětné vazbě. Zajímá nás, jak se členové našeho týmu cítí v práci, co se jim líbí a co by chtěli změnit. Zároveň chceme být ve všech oblastech našeho podnikání mimořádně transparentní. Zaměstnanci znají naše cíle, vize, chystané organizační změny i finanční výsledky. Nehrajeme si na role, jde nám primárně o dobré vztahy v rámci našich týmů a společnou práci k dosažení úspěchu. A stejně se snažíme chovat také k partnerům. Investujeme proaktivně do projektů a máme nápady, kam je posouvat. V krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Takto obyčejně zní firemní přesvědčení Piotra Banaszczyka, generálního ředitele společnosti Clearcode, která se v lednu 2022 oficiálně stala součástí Aricoma Group. 

Co dnes pohání svět AdTech a MarTech, na které se specializujete?

Hybatelem číslo jedna je dnes soukromí. Během posledních let proměnila digitální reklamu řada nových zákonů a změn, které mají dopad na fungování všech společností v těchto odvětvích. Existuje mnoho různých řešení problémů s ochranou soukromí, které firmy vyvíjejí, aby zajistily, že jejich klienti budou moci nadále provozovat reklamní kampaně a vydělávat. Dalším faktorem jsou data, která hrají klíčovou roli v digitální reklamě a marketingu v posledních několika desetiletích, ale stále rostoucí problémy s ochranou soukromí způsobují, že společnosti shromažďují a používají jiné typy dat, než tomu bylo v minulosti. Z velké části to zahrnuje přechod od dat třetích stran k datům první strany. Nedávno jsme pracovali na řadě projektů, kde jsme pomohli společnostem vybudovat AdTech a MarTech platformy pro sběr, správu a používání dat první strany pro digitální reklamu a marketing. Očekávám, že tento trend bude pokračovat. 

A co se nových technologií a možností týče?

Velkým trendem jsou nově vznikající kanály, jako je připojená televize (CTV) a digitální out-of-home (DOOH). Je potřeba vyvinout nové technologie, které společnostem umožní provádět a měřit digitální reklamní kampaně na těchto nových kanálech. Nedávno jsme pracovali na několika projektech, kde jsme firmám pomohli právě takové kampaně efektivně zrealizovat.

Kdybyste mohl vybrat tři milníky, které nejvíc nakoply Clearcode, které by to byly?

Prvním by byl projekt pro velký mediální dům, který jsme dokončili před několika lety. Sami sobě jsme dokázali, že jsme schopni vybudovat komplexní AdTech řešení na podnikové úrovni pro opravdu velkého hráče na trhu. V minulosti jsme samozřejmě pracovali na mnoha rozsáhlých projektech, ale tento konkrétní byl tím největším, pokud jde o počet komponent, které jsme postavili, a množství dat, které platforma musela zpracovat. Druhým milníkem je vytvoření našeho interního oddělení výzkumu a vývoje (R&D), které mělo nedávno příležitost vyřešit některé skutečně složité výzvy související se škálovatelností softwaru. Své zkušenosti, schopnosti a znalosti jsme mohli prokázat nejen sami sobě, ale i našim potenciálním klientům a partnerům. Třetím milníkem jsou organizační změny, které jsme provedli za poslední rok, a naše akvizice společností Aricoma. To nám umožnilo posunout Clearcode trochu novým směrem a stanovit pro společnost nové a ambiciózní cíle.

Clearcode-office-(1).jpg
Kanceláře Clearcode

Který konkrétní okamžik rozhodl, že jste se stali součástí skupiny Aricoma?

Naším cílem pro Clearcode je navázat partnerství se společnostmi na podnikové úrovni a stát se jedničkou v oblasti vývoje AdTech a MarTech. Ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, že by nám Aricoma mohla pomoci dosáhnout těchto cílů, nebylo co řešit. Po různých jednáních jsme zjistili, že nás budou podpůrným partnerem a pomohou nám urychlit naše růstové plány.

Kterého ze svých zákazníků nebo obchodních partnerů považujete za nejvíce inspirativní?

Nepovím konkrétní jméno zákazníka, ale máme dvě takové skupiny partnerů. První jsou startupy, se kterými spolupracujeme. Často se snaží vyřešit klíčové výzvy v našem odvětví a dosáhnout věcí, které dosud nebyly provedeny prostřednictvím inovací a nových produktů. Druhou skupinou jsou velcí podnikoví klienti, kteří chtějí dosáhnout nové úrovně, pokud jde o škálovatelnost softwaru. Tyto společnosti se snaží rozvíjet své podnikání zvýšením objemu provozu a dat, které přijímají, což představuje nové výzvy pro naše partnery i pro nás. Právě tyto výzvy a jejich touha dosáhnout věcí, kterých dosud nebyly možné, považuji za nejvíce inspirující.

Troufnete si odhadnout, kde by mohl být svět podnikového IT v roce 2025?

Jsem přesvědčen, že potřeba zkušených a kvalifikovaných vývojářů neutichne, což ještě víc posílí konkurenci a ztíží firmám hledání a získávání nových zaměstnanců. Věřím, že uvidíme více toho, co jsme viděli v poslední době, například nutnost automatizace prostřednictvím softwaru, ale také nové výzvy vyplývající ze zavádění nových technologií a průmyslových odvětví, jako je internet věcí (IoT).

Spolupracujete se špičkovými vývojáři a IT odborníky. Jak těžké je najít je a motivovat, aby pracovali právě pro vás? 

Konkurence na trhu vývoje softwaru je mimořádná. Zjistili jsme, že je těžké najmout zkušené a kvalifikované softwarové vývojáře, zejména pro seniorské role. Naštěstí pro nás jsme schopni udržet členy našeho týmu a řekl bych, že to je jasný odraz atmosféry a prostředí, které jsme v Clearcode vytvořili. Vyhýbáme se mikromanagementu a víme, že členové našeho týmu nejlépe pracují, když mají svobodu pracovat svým vlastním způsobem a cítí se oprávněni nastavit procesy, o kterých se domnívají, že pro ně nejlépe fungují.

 

Kdo jsou Clearcode?

Původem polští specialisté a vývoj AdTech a MarTech platforem na zakázku, díky nimž Aricoma získala příležitost vstoupit na rychle rostoucí trh reklamních a marketingových technologií. 

Zaměřují se na programatickou reklamu a digitální marketing, jsou jednou z mála společností, která má zkušenosti a znalosti potřebné k navržení a vybudování komplexních technologií. 

"Hybatelem číslo jedna je dnes soukromí. Během posledních let proměnila digitální reklamu řada nových zákonů a změn, které mají dopad na fungování všech společností v těchto odvětvích."

Výroby čipů jsme se v Evropě zbavovali, teď ji těžko dostáváme zpět. Ale má to smysl

17. 9. 2024

„Čipový dluh si neseme už někdy od 70. let, Evropa se jejich výroby ráda zbavovala, protože je náročná na vodu i elektřinu. A teď to jen pomalu a těžko doháníme. Přitom čipů, a ještě těch sofistikovanějších než dnes, budeme potřebovat čím dál víc,“ říká Tomáš Pitner, profesor Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a šéf výzkumného centra k situaci, v níž se ocitlo Česko i Evropa. Pomoct v tom mají mimo jiné nedávno avizované investice amerického Onsemi do výroby v Rožnově pod Radhoštěm. Ale v čem přesně?

Paula Januskiewicz: Rozumět infrastruktuře není totéž jako na ni umět útočit

31. 7. 2024

Množství kybernetických útoků nebude menší. Smiřme se s tím a braňme se. I tak by se dala shrnout slova Pauly Januszkiewicz, polské kyberbezpečnostní expertky, která na jaře vystoupila na Security 2024, výroční konferenci Aricomy věnované právě trendům v oblasti IT bezpečnosti. Januskiewicz, jejíž společnost CQURE už má po světě čtyři pobočky, mluvila o tom, proč firmy a instituce neumí útokům odolávat, jak získat víc odborníků i kam obor směřuje.

Na motorce kolem světa za 606 dní

11. 6. 2024

 

65 000 kilometrů, 22 zemí a 606 dní. Motorkář a cestovatel Vojta Lavický se v roce 2016 vydal se svojí tehdejší přítelkyní na životní cestu kolem světa. Díky tomu na vlastní oči viděl zapadlé peruánské vesničky i národní park Huascarán, pastviny s jurtami a divokými koni v Kyrgyzstánu nebo mongolskou měsíční krajinu. Cesta mu mnohokrát ukázala, že všechno zlé je k něčemu dobré a že nejdůležitější na cestování je sebrat odvahu a skutečně odjet.